Sunar, Kuracağı Biyoetanol Tesisi ile Yerli ve Yenilenebilir Enerji’ye Odaklandı!

Ülke ekonomisinde cari açığı azaltmaya yönelik yatırımlara odaklanan Sunar Şirketler Grubu, yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak Biyoetanol Tesisi yatırımı için fizibilitesini tamamladı ve yatırım kararı aldı.

Ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlar da araştırmalar yapıp, yeni projeleri gündemlerine aldıklarını ifade eden Sunar Şirketler Grubu CEO’su Hasan A. ÖZKAN; “Ülke ekonomimizin darboğazı olan enerji açığının ithal kaynaklarla karşılanması ve şuanda ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu döviz varlığının yurtdışına gitmesi sebebiyle, yerli mısırı işleyip, Biyoetanol üretecek tesisimiz için yatırım karar almış bulunmaktayız. Geniş çaplı bir araştırmanın neticesinde fizibilitesini tamamladığımız ve yatırım kararı aldığımız Biyoetanol Tesisimiz, ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması yönüyle cari açığı azaltmaya katkı sağlayacaktır. Yurtdışına bağımlı olduğumuz enerji ihtiyacında,  Fosil kaynaklı yakıtlara alternatif, yenilenebilir ve stratejik bir enerji kaynağı oluşturan Biyoetanol’ün, üretim kısıtlaması yoktur ve doğadaki karbon dengesini bozmaz” dedi.

Biyoetanol’ün ulaştırma sektöründe çok önemli bir yeri olduğunu belirten Özkan; “Kojenerasyon ünitelerinde, küçük ev aletlerinde ve kimyasal ürün sektöründe de geniş çaplı bir kullanım alanı olan Biyoetanol, doğaya zarar vermeden çözünebilir yapısıyla ve içerdiği yüksek oksijen seviyesi sayesinde karbon monoksit seviyesini %25-30 arasında azaltır. Ülke ekonomisinde önemli bir açığın kapanmasına yardımcı olan, çiftçi ve sanayiciyi dostu Biyoetanol içinde yer aldığı karışımlarla, ozon tabakasının azalmasına yol açan, hidrokarbon emisyonlarında büyük ölçüde düşüş sağlama özelliğiyle de çevre dostudur. Diğer yakıt kaynaklarının tükenmeye başlandığı bir süreçte, yerli ürün kaynaklı Biyoetanol, fiyat belirsizliklerinin önüne geçecektir”.

EKONOMİK DURUM VE SUNAR’IN TUTUMU

“Şüphesiz ki döviz kurlarında yaşanan dalgalanma bizleri de derinden etkiliyor. Buna rağmen ülkemizin büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz ve bu yönde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ülke ekonomimizin büyümesindeki bir neferi olan Sunar Şirketler Grubu, ülke ekonomisine katma değer sağlamada hız kesmeyecektir. Ülkemiz için üretmeye, kazandığımızla ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat ALBAYRAK’ın davetlisi olan Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Nuri Çomu Beyi,  temsilen Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına katılım sağladım. Programda alınan %10 indirim kararına şirketlerimizle biz de destek sağlamaktayız. Şirketimizin ürettiği Sunar 1 lt ve 2 lt Mısır Yağında, 2018 yıl sonuna kadar %10 indirim kararı almış bulunmaktayız.  Taze meyve üretici şirketimiz NÇS Tarım’ın nuribeyciftligi.com web sitemiz üzerinden nihai tüketiciyle buluşan tüm ürünlerinde ise %10 + %5 indirim yapmaktayız. TUSAF (Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu) üyesi şirketimiz Sunar Özlem ise, TUSAF’ın Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı nezdinde aldığı karara iştirak ederek 50 Kg Ekmeklik Un ürünümüzde indirim kararı alarak halkımızın en temel ihtiyacı olan ekmeğin mevcut fiyatının korunmasına katkı sağlamıştır”.

Kurucusu oldukları Sunar Şirketler Grubu ile bölgesine ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Çomu Ailesi, yapımını üstlendiği Nuri Çomu Camisi ile Adana’ya önemli bir eser kazandırdı. Adana sosyal çevresine yön veren STK’ların ve Kent protokolünün katılımıyla gerçekleşen açılış merasimi, kılınan Cuma Namazı ile devam etti. Cuma namazı akabinde, cami cemaatine yemek ikramında bulunuldu. 

Skip to content