Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Kıymetli Paydaşlarımız,

1974 yılında kurulan grup şirketlerimiz, çiftçimizin emekleri ve güveni, paydaşlarımızın özverileri, çalışanlarımızın alın teri ve değerli müşterilerimizin teveccühleri ile 100’den fazla ülkeye ihracat yapan ve cirosu 10 milyar TL’yi aşan bir şirketler grubu haline gelmiştir. Öncelikle sizlere, bizlerle paylaştığınız bu neredeyse yarım asırlık yol arkadaşlığı nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.

Sizlerin de bildiği üzere; Türk gıda sektörü Türkiye’nin ikinci büyük sektörüdür ve önümüzdeki beş yıl içerisinde en büyük sektörü olacağı su götürmez bir gerçektir. Türkiye gıda ürünleri çeşitliliği bakımından oldukça renkli bir coğrafyaya sahiptir, özellikle grup şirketlerimizin faaliyetlerini yürütmekte olduğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Çukurova; California ve Po ovaları gibi dünyanın en verimli ovalarından biridir. Bizler gıda üreticileri olarak bu nimeti Ar-Ge ve İnovasyon ile birleştirerek özellikle ülkemizde ithalatçı konumda olduğumuz ve daha önce üretilmeyen niş ürünlerin üretilmesini sağlıyoruz. Böylece ülkemizde bu ürünlerin ulaşılabilirliği artıyor ve bu katma değerli ürünleri yurt dışına ihraç ederek gıdada dış ticaret açığımızı azaltıyoruz. Yeni Türkiye yolunda devletimizin “2023 Siyasi Vizyonu” başlığı altında 2023 ihracat hedeflerine katkı sunmak için gıda sektörü olarak öncelikli gerçekleştirmemiz gereken görev budur.

Sunar Topluluğu 5 farklı sektörde, 6 farklı şirketi ile faaliyet göstermekte ve 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Bu ürünler arasında yurtiçi piyasada ve ihracat pazarında satışını gerçekleştirdiğimiz nihai ürünler ve yüzlerce sektöre tedarikçi olduğumuz yarı mamullerimiz de mevcuttur. Sunar markalı ürünlerimizle Türk malının kalitesini dünyaya tanıtırken, yarı mamul ürünlerimizle özellikle gıda sanayinin de rekabet edebilirliğini ve ihracatını artırmasına katkıda bulunuyoruz.

Bir diğer konu; bildiğiniz üzere ülkemizin petrolden sonra en büyük ithalat kalemi yağlı tohumlardır. Ülkemizin yıllık yaklaşık 3.6 milyar dolar yağlı tohum ithalatı mevcuttur. Grup şirketlerimizden Elita Gıda’nın Türkiye’nin en büyük beş bitkisel yağ üreticisinden biri olması sebebi ile bu husus bizim için oldukça önemlidir. Bu alanda “Doğuya Ayçiçeği Doğuyor” projemizi 2012 yılından bu yana ülkemizin 4-5 milyon hektar atıl arazisinin büyük bir kısmının bulunduğu Doğu Bölgesi’nde uyguladık. Bu proje ile Muş’ta, Erzurum’da ve diğer illerimizde sözleşmeli tarım modeliyle ayçiçek üretimi yaptırdık. Eğer bu arazilerin %25’ine ayçiçeği ekilebilirse, üretim alanı artışı ve daha da önemlisi sürdürülebilir tarım uygulamaları sayesinde verim artışı nedeniyle Türkiye ithalatçı konumdan ihracatçı konuma geçecektir. Sunar Topluluğu, ülkemizin ithalatını azaltıp ihracatını artırmayı hedefleyen tüm gıda sektörü mensuplarına örnek projeleriyle destek vermeye hazırdır.

Birlik olmamızın her zamankinden daha fazla önem teşkil ettiği şu günlerde tüm paydaşlarımıza çağrım şudur; milli iradeye sahip çıkan milletimizin yanında olmaktan, yatırım yapmaktan, üretmekten geri durmayınız. Çeşitli girişimler Türkiye’nin devleşmesini, dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olma hedefini asla etkilemeyecektir. Gelişen Türkiye’nin öncelikle ekonomik büyümesini hedef alan alçakça saldırıları bertaraf etmek için ekonomideki görevimiz devam etmektedir. Aynı şekilde yurt dışından ülkemize gıda sanayinde yatırım yapmak isteyen ya da kaliteli Türk gıda ürünlerini kendi ülkelerindeki tüketicileri ile buluşturmak isteyen iş adamlarının da tereddüt etmesi için hiçbir sebep yoktur; başka bir ülkede ekonomide büyük yıkımlar oluşturabilecek hadiseler, güçlü Türk ekonomisinde durgunluk dahi meydana getirmemiştir.

En içten Selamlarım ve Saygılarımla.

Mustafa Nuri Çomu

Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa Nuri Çomu

 Yönetim Kurulu Başkanı